Q&A

Najczęstsze pytania i odpowiedzi
01.
Pytania związane z

Nominacjami

Jeżeli osoby, którą zgłosiłaś nie ma wśród nominowanych, upewnij się, że:

 • Podał*ś właściwą nazwę.
 • Nominacje zostały wpisane według wskazówek umieszczonych przy formularzu. Np. w przypadku akcji czytelniczych nie wystarczy podać hasztag akcji. Zgłoszenie zostanie przyjęte, gdy zostaną podane osoby odpowiedzialne za te działania. W niektórych kategoriach wymagany jest link lub uzasadnienie nominacji (promotor literatury).
 • Upewnij się, że dany twórca był aktywny w 2022 roku. Plebiscyt honoruje twórców za działania w roku 2022, to znaczy, że jeżeli ostatni odcinek podcastu / wydana książka / ostatni wpis na blogu, Instagramie był opublikowany przed listopadem 2022 roku, zgłoszenie nie zostanie przyjęte.
 • Plebiscyt “Opowiemci” honoruje twórców literackich. Upewnij się, że nominowana osoba / profil publikuje przynajmniej 50% treści o charakterze książkowym. W innym przypadku zgłoszenie nie zostanie przyjęte.
 • Jeśli pomimo spełnionych kryteriów zgłoszonej osoby nie ma w nominacjach, pozostawmy perfekcję robotom i napisz do mnie na maila kontakt@opowiemci.com lub prześlij poprawione zgłoszenie jeszcze raz! 🙂

Jeżeli zgłaszany tytuł nie pojawił się w plebiscycie upewnij się, że:

 • Autor/ka nie publikowała książek przed listopadem 2021 roku. Większość odrzucanych nominacji dotyczy autorów, którzy wcześniej już debiutowali.
 • Jest to debiut literacki (nie debiut gatunkowy).
 • Wpisałeś/aś poprawnie dane autora/autorki.
 • Książka została wydana i posiada numer ISBN. Wyklucza to twórczość na serwisach typu Wattpad lub twórczość publikowaną np. w odcinkach na blogu.

Jeżeli mimo wszystko tytuł nie pojawił się w plebiscycie, wypełnij zgłoszenie jeszcze raz lub napisz do mnie na adres kontakt@opowiemci.com

Tak. Taka książka posiada własny numer ISBN, takie książki traktowane są więc na równi z twórczością wydawaną metodą tradycyjną (z wydawnictwem).

Do kategorii “Akcja czytelnicza” nominowane są maratony, zorganizowane akcje i wydarzenia, które w określonym czasie angażują odbiorców i spełniają określony cel (np. promocja literatury dziecięcej, powieści graficznych, czytanie określonego autora). Nominujemy wydarzenia literackie, autorskie projekty, które mają swoją datę rozpoczęcia i zakończenia. Honorujemy oryginalne pomysły, które angażują odbiorców, wymagają pracy i zaangażowania.

Do tej kategorii nie zaliczamy autorskich hasztagów, które towarzyszą twórcy i wskazują, że odbiorcy czytają dany tytuł z jego polecenia np. #czytamzopowiemci #czytamzpiotrkiem #_wstawnazwęprofilu_poleca #czytamz_wstawnazwęprofilu).

Z uwagi na fakt, że głosowanie odbywa się zawsze od początku listopada do końca grudnia i nie ma możliwości zgłaszania w tym czasie nominowanych, do plebiscytu można zgłaszać profile, osoby, autorów, zdjęcia i debiuty literackie, które pojawiły się w okresie od 1 listopada 2021 roku.

By profil autorski mógł zakwalifikować się do kategorii “Bookstagram”, na jego profilu musi znajdować się minimum 50% treści literackich związanych z książkami innymi, niż tylko tymi, należącymi do danego autora / autorki.

Ranking “Opowiemci” honoruje osoby aktywnie zaangażowane w upowszechnianie literatury. Promocja powinna więc wykraczać poza reklamowanie jedynie swojej własnej twórczości. Jeżeli dany autor wydał debiutancką powieść, można nominować go w kategorii “debiut literacki”.

Choć blogosfera wspiera i kibicuje autorkom i autorom, trzymając kciuki za ich sukcesy, plebiscyt “Opowiemci” nie jest platformą reklamową, dlatego profile, których treści nie będą skoncentrowane na promocji literatury (innej niż własna twórczość), nie będą brane pod uwagę.

02.
Pytania związane z

głosowaniem

Przez cały okres trwania plebiscytu przy użyciu jednego maila można zagłosować wyłącznie raz. Jeżeli zostanie złożonych więcej ankiet, pod uwagę zostanie wzięta tylko pierwsza z nich.

Jeśli chcemy zagłosować ponownie, musimy użyć innego maila.

By corocznie nie powtarzać zwycięzców, kierujemy się zasadą gap year: zdobywcy statuetek w 2021 roku pojawiają się na froncie każdej kategorii i w 2022 roku nie są brani pod uwagę w głosowaniu (dotyczy wygranej kategorii).

Wciąż można oddawać na nich głosy w pozostałych kategoriach!

Nie. Nominowane osoby / profile są osobami regularnie dzielą się treściami literackimi na swoich profilach społecznościowych, natomiast głosujący nie muszą tego robić. Oddać głos może każdy, kto chce wesprzeć swojego ulubionego twórcę.

Poprawnie oddany głos skutkuje otrzymaniem wiadomości e-mail z potwierdzeniem i podziękowaniem wzięcia udziału w plebiscycie.

Ważne! Często wiadomości trafiają do skrzynki Spam – zanim napiszesz, sprawdź właśnie tam!

03.
Pytania związane z weryfikowanymi wcześniej

kategoriami

“Kreatywna fotografia” oraz “Oryginalna okładka” to jedyne kategorie, w których zgłoszenia są weryfikowane. W tej kategorii publikowane są okładki, które w wyjątkowy sposób zachwyciły odbiorców, odznaczają się oryginalnością i kreatywnością.

Doceniamy polskich grafików i ilustratorów. Okładki nie mogą pochodzić z ogólnodostępnych internetowych banków zdjęć i serwisów stockowych. Nie mogą być również kopią innych okładek.

Doceniamy autorów okładek zaprojektowanych w 2022 roku.

“Kreatywna fotografia” oraz “Oryginalna okładka” to jedyne kategorie, w których zgłoszenia są weryfikowane. W tej kategorii publikowane są okładki, które w wyjątkowy sposób zachwyciły odbiorców, odznaczają się oryginalnością i kreatywnością.

Doceniamy polskich grafików i ilustratorów. Okładki nie mogą pochodzić z ogólnodostępnych internetowych banków zdjęć i serwisów stockowych. Nie mogą być również kopią innych okładek.

Doceniamy autorów okładek zaprojektowanych w 2022 roku.

04.
Ogólne pytania dotyczące

Rankingu Opowiemci

Profile zgłaszane są poprzez formularz znajdujący się TUTAJ. Nominacje można zgłaszać do 31 października 2022 roku, po tym okresie odbywa się głosowanie i nie ma możliwości dopisywania profili.

Organizator plebiscytu (Beata Skrzypczak) wraz z osobami, które partnerują akcji (serwis Audioteka) może rozstrzygać sytuacje sporne, nie ma jednak wpływu na nominacje i wynik plebiscytu. Zwycięzcy wybierani są według liczby oddanych głosów, zarówno nominacje, jak i wyniki zależą więc jedynie od osób głosujących.

Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane na stronie twórcy.opowiemci.com 21 stycznia (sobota) 2023 roku.

Zwycięzcy plebiscytu otrzymają statuetkę „Opowiemci”, która ma za zadanie przypominać im o tym, że ich praca jest doceniana i widoczna.

Każdy z nominowanych pojawi się na stronie poświęconej podsumowaniu plebiscytu. Każdy z profili zostanie podlinkowany tak, by w łatwy sposób móc przejść do ich miejsc w sieci. To doskonały sposób, by poznać nowych twórców!

  Książkonalia, plebiscyt twórców, wydarzenia i akcje?

  Bądź na bieżąco!

   Contact Us

   We'll send you newsletters with news, tips & tricks. No spams here.